Člen skupiny MVV Energie CZ, Zodpovědná energie

Stali jsme se „přáteli rorýsů“

Myšlenka podpořit ohrožené druhy ptáků se nám zdála natolik zajímavá, že jsme se společně s jihomoravskou pobočkou České společnosti ornitologické (ČSO) zapojili do mezinárodního projektu Živá města“, abychom podpořili ohrožené druhy ptáků vázané na lidská obydlí. Na objekty ve vlastnictví společnosti CTZ  s.r.o. na sídlišti Východ byly umístěny speciální budky, tzv. rorýsovníky, čímž byla částečně kompenzována ztráta hnízdních příležitostí. Budky byly na objekty instalovány za pomoci vysokozdvižné plošiny v průběhu měsíce května 2021. Ornitologové budky pravidelně sledovali a o výsledky monitoringu se s vámi nyní rádi podělíme.

Celkem je na objektech umístěno 39 budek a jejich současná obsazenost je – 5 párů rorýs, 2 párů vrabec domácí, 1 pár vrabec/špaček. Ornitolog Ondřej Ryška, z jihomoravské pobočka ČSO v měsíci červenci 2022 provedl monitoring daného místa a sdělil nám, následující „Vzhledem k první sezoně po instalaci budek je obsazenost prvních párů rorýsů potěšující a v dalších letech předpovídáme nárůst budek obsazených rorýsem. Nás samotné velmi zajímá, jak se to bude vyvíjet a jaký to bude mít efekt“.

Do podobného projektu se mohou zapojit i další bytové domy nebo školy. Přátelství stvrzuje certifikát vystavený ČSO a skutečnost, že obyvatelé domu jsou přáteli rorýsů, prokazuje štítek na domě.

Budky pro Rorýsi 2022 Ondřej RyškaHejno Rorýsů Ondřej Ryška

Odstávka

Vážení zákazníci, v současné době dodáváme tepelnou energii do všech odběrných míst bez přerušení. Žádné odstávky ani havárie nejsou hlášeny.

 

Společnost CTZ s.r.o.

Klíčové kontakty

Poruchy – dispečink (nepřetržitě)
605 285 109

CTZ s.r.o.
572  552 917

Jak se k nám dostanete?

Zpravodaj skupiny MVV Energie CZ - NEWS

mvv-news-2022-04-banner